• banner catena
  • Ultimele zile de înscriere la evenimentul Corelatii Anatomopatologice si clinice in gastronetrologie

    Ultimele zile de înscriere la evenimentul Corelatii Anatomopatologice si clinice in gastronetrologie!

    PROGRAM

    Situații și cazuri neașteptate în patologia digestivă

    08.15-8.30      Deschidere curs

     

    SESIUNEA I-  PATOLOGIE ESO-GASTRICĂ

    08:30-09:00    Diana Enea – Tipuri de metaplazie esofagiană: diagnostic patologic și semnificație clinică

    09:00-09:30    Anca Dimitriu și  Florina Neacșu – Esofagită eozinofilică: diagnostic pozitiv, diferențial și terapie

    09:30-09:50    Andrei Voiosu – Gastritele: scurt îndrumar de bune practici endoscopice

    09:50-10:05    Andreea Iorgescu – Prezentare anatomo-clinică de caz

    10:05-10:20    Andrei Mandea și Alexandra Florea – Prezentare de caz

    10:20-10:35    Andrei Mandea și Marina Bara – Prezentare anatomo-clinică de caz

    10.35-11.05     Mircea Diculescu – Simpozion KRKA: “Extindem sau nu tratamentul în afecțiunile eso-gastrice?!”

    11:05-11:30    PAUZĂ

     

    SESIUNEA II- PATOLOGIE COLO-RECTALĂ

    11:30-11:50    Bogdan Cotruță și Gabriel Becheanu – Colită microscopică: cine, când, cum, aspecte morfopatologice și tratament

    11:50-12:10    Raluca Tănasă – Prezentare anatomo-clinică de caz

    12:10-12:40    Theodor Voiosu și Cristiana Popp – Displazie și cancer la pacienții cu IBD

    12:40-13:00    Gabriel Becheanu – Prezentare anatomo-clinică de caz

    13:00-13:30    Alexandra Florea – Polipi intestinali serați: clasificare, diagnostic morfopatologic, imunohistochimic și molecular

    13.30-13.50     Mircea Diculescu – Simpozion Alfasigma: „Managementul sindromului de intestin iritabil – focus pe Rifaximina-α”

    13:50-15:00    PAUZĂ

     

    SESIUNEA III- PATOLOGIE HEPATO-PANCREATICĂ

    15:00-15:20    Liana Gheorghe- Hepatoprotectoarele, o abordare universală în afecțiunile cronice hepatice

    15.20-15.50     Liana Gheorghe –Update în boala Wilson: aspecte clinico-patologice, tratament și evoluție

    15:50-16:20    Mircea Diculescu – Tumorile neuroendocrine ale pancreasului

    16:20-16:40    Eugen Melnic (Chisinău, Republica Moldova) – Steatohepatită – punctul de vedere al anatomopatologului

    16:40-17:00    Dan Pițigoi și Oana Neagu – Hemocromatoză hepatică: context clinico-biologic, diagnostic genetic și anatomopatologic

    17:00-17:20    Claudia Pușcașu – Achiziția de țesut în tumorile de căi biliare

    17.20-17.30    Închidere curs

     

     

     

     

    Related Posts